Ekim 22 2021 03:54:23
Konu Yazarı : halukgta
Konu ID : 7144
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 3460 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » YÜCE DİNİMİZ İSLAM » Din Bilgileri
UYDURA GELDİKLERİ ŞEYLER, DİNLERİ KONUSUNDA KENDİLERİNİ ALDATMIŞTIR. ALİ İMRAN 24. AYET.
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

16-09-2020 11:26
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
UYDURA GELDİKLERİ ŞEYLER, DİNLERİ KON...
Kullanıcı Avatarı

halukgta
Saygın Üye


Mesaj Sayısı: 358
Katılım Tarihi: 27.03.12
İl / İlçe: Balıkesir
Yaş : 63

Uyarı seviyesi 0
Bizlerin Kuran ı okumaya, anlamaya çalışırken yaptığımız en büyük yanlış, Allah ın Nahl suresi 98. ayetinde yaptığı uyarıyı, hayatımıza geçirmeden Kuran ı okumaya başlamamızdan kaynaklanıyor. Allah bu ayetinde bizleri uyarıyor ve diyor ki, Kuran ı okumaya başlamadan önce, kovulmuş şeytandan, şeytanlaşmış insanların doğruluğundan emin olamayacağımız din adına dayatmalarından, söylemlerinden kafanızdaki batıl inançlardan önce sıyrılıp, yalnız Allah a sığınarak ona güvenerek Kuran ı okumaya başlayın. Bunu yapmadığımız takdirde, Kuran ı anlamamız mümkün olmayacaktır. ÇÜNKÜ HAK İLE BATIL YAN YANA ASLA BİRLİKTE OLAMAZ.

Allah Enam suresi 25. ayetinde, çok dikkat çekici bir örnek veriyor ve diyor ki elçisine, sen Kuran ı okurken seni dinleyenler vardır. Fakat onlar atalarının batıl inançlarını terk etmeyip, onların etkisinde kaldıklarından, Kuran a tam teslim olmadıkları için, kulaklarına ağırlık koyduk kalplerini mühürledik diyor. ALLAH BİR CEZA VERMEDEN ÖNCE MÜHLET VERİR, ZAMAN TANIR. DEMEK Kİ AYETTE BAHSEDİLENLER, ISRARLA YANLIŞ İNANÇLARINI SAVUNUYOR VE KURAN A TABİ OLMUYORLAR Kİ, ALLAH GERÇEKLERİ ARTIK GÖRMEMELERİ İÇİN, KALPLERİNİ KULAKLARINI MÜHÜRLEDİK, ÖRTÜ KOYDUK DİYOR.

Ne yazık ki bizlerde, buna benzer günümüzde de Kuran a inandıklarını söyledikleri halde, farklı şekillerde saygısızlık yaptığının farkında olmayıp, toplumu Kuran dan uzaklaştıranlar da var ve onlar neler söylüyorlar hatırlayalım. KURAN AÇIK VE ANLAŞILIR DEĞİLDİR, HER BİLGİ DE ZATEN KURANDA YOKTUR. KURAN I HERKES ANLAYAMAZ. FIKIH VE PEYGAMBERİMİZİN RİVAYET HADİSLERİ OLMASAYDI, KURAN KAPALI KALIRDI. Bunlara inanan bir insan Kuran ı asla anlayarak okumaz, onun yerine daha açık, anlaşılır olduğunu iddia ettikleri, beşeri rivayet kitaplarını okurlar. İşte Allah böyle insanlarında gözlerini ve kulaklarını perdeleyip, mühürlediğini Kuran da birçok ayetinde söylüyor. Sizlere soruyorum, bunları söyleyenlerle, Kuran ı dinledikleri halde hala atalarının inançlarını yaşamakta ısrar eden cahiliye toplumunun ne farkı var. Allah o gün bahsettiği insanlar için, bakın ne diyor Enam suresi 26. ayette.

Enam 26: ONLAR BAŞKALARINI ONDAN (KURANDAN) ALIKOYARLAR, HEM DE KENDİLERİ ONDAN UZAK KALIRLAR. Onlar farkına varmaksızın, ancak kendilerini helâk ediyorlar. (Diyanet meali)

Ne yazık ki günümüzde Kuran a iman ettiğini söyleyenlerin bir kısmı, Allah sizlere indirdiğim Kuran yetmiyor mu, sizlere Kuran ı açıkladık ve nice örnekler verdik ki anlayasınız, yalnız Kuran ın ipine sarılın, emin olmadığınız bilginin ardına düşmeyin diye uyardığı halde, adeta bu uyarıya inatla; KURAN, İSLAMI TAM OLARAK YAŞAMAMIZ İÇİN YETMEZ, ÇÜNKÜ ÖZET BİLGİLER VERİR DETAYLI DEĞİLDİR. Deme cesaretini gösteriyoruz. Bunları söyleyenlerle, o gün Kuran ı küçümseyip, toplumu Kuran dan uzaklaştıranların ne farkı var?

Bizler günümüzde öyle bir İslam dini yaşıyoruz ki, adı yalnız İslam kalmış. Halbuki Allah Kuran da uyarıyor ve bizlerin yalnız Kuran ın ipine sarılmamızı emrediyor ve bizleri yalnız Kuran dan hesaba çekeceğinin hükmünü de veriyor. Ama bizler öyle sınır tanımaz olmuşuz ki din konusunda, Allah ın asla Kuran da açıklamadığı, bilgi vermediği konuları da Allah a nispet etmekten çekinmiyoruz. Hâlbuki Allah Araf 33. ayetinde bakın ne diyor. ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR.Ama bizler Allah bahsetmediği halde, Allah ın katından onun açıklamadığı, bilgi vermediği öyle şeyleri de Allah a, dine nispet ediyoruz ki, HARAMI ADETA TIKA BASA YEDİĞİMİZİN, FARKINDA BİLE DEĞİLİZ.

Bizler yaşadığımız bu batıl inançla, ne yazık ki şeytanın yolunu izlediğimizin farkında değiliz. Çünkü şeytan, Allah ın emirlerinin tam tersini bizlere kabul ettirmeye çalışır. Bakın bu konudaki Allah ın uyarısına kulak verelim. Bakara 169. ayette Allah; O, SİZDEN KÖTÜLÜKLER VE ÇİRKİNLİKLER YAPMANIZI VE ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ İSTER. Şeytana uymak istemiyorsak, emin olmadığımız rivayetlerin değil, Allah ın bizleri sorumlu tuttuğu Kuran ın yolundan gidelim ve yalnız Kuran ayetlerini hayatımıza geçirelim.

Bizler ne yazık ki Kuran dan uzaklaştırıldığımız için, cahiliye toplumunun yaptığı yanlışları tekrar ediyoruz. Cahiliye toplumu, kendileri ne yaparsa yapsınlar onlar Yahudi ya da Hristiyan oldukları için cehennemde ebedi kalmayacaklarını, daha sonra mutlaka cennete gideceklerine inandıkları için, karşısındaki insanlara kötülük yapmaktan korkmuyorlardı. Yani kendi nefislerinin esiri olmuşlar, adeta kendilerini seçilmiş Allah ın sevgili kulları kabul ediyorlardı. Allah ın indirdiğine öyle batıl karıştırmışlardı ki, Allah ın dini görünmez olmuştu adeta. Bakın Allah bu konuda verdiği örnekte bizleri nasıl uyarıyor.

Ali İmran 24: Bunun sebebi, onların, BİZE, ATEŞ SADECE SAYILI GÜNLERDE DOKUNACAKTIR. demeleridir. UYDURA GELDİKLERİ ŞEYLER DİNLERİ KONUSUNDA KENDİLERİNİ ALDATMIŞTIR. (Diyanet meali)

Ayeti okuduğunuzda sanırım, bugün bizlerin genel çoğunluğunun söylediği sözler geldi aklınıza. MÜSLÜMAN OLAN ASLA CEHENNEME GİTMEYECEK. Kitap ehlide aynı şeyleri söylüyordu ama sanırım bizler onlardan daha ileri gitmişiz ve hiç cehennem yüzü görmeyeceğiz, bizi Peygamberimizin şefaati kurtaracak diyoruz. HEP BİRLİKTE O GÜN GÖRECEĞİZ, KİMİN CENNETE, KİMİN CEHENNEME GİTTİĞİNİ. AMA ARAMIZDA ÇOK ÜZÜLENLER OLACAĞI ANLAŞILIYOR. Kuran ın bahsetmediği hurafe ve batıla inanmak, işte bizleri böyle şeytanın esiri yapıyor. Kuran da Allah ın bahsetmediği, hüküm vermediği bir konuyu, sanki dinin Allah ın emri gibi ortaya koyanlar, Allah a iftira atanlardır. Bakın Allah bu zalimlerin attığı iftiraya karşılık ne diyor.

Yunus 69: DE Kİ: ALLAH HAKKINDA YALAN UYDURANLAR, ASLA KURTULUŞA EREMEZLER. (Diyanet meali)

Allah İsra 53. ayetinde Elçisine, deki kullarıma diyerek, bakın ne söylemesini istiyor. KULLARIMA DE Kİ SÖZÜN EN GÜZELİNİ SÖYLESİNLER. ÇÜNKÜ ŞEYTAN ARALARINI BOZAR. ŞEYTAN İNSAN İÇİN AÇIK DÜŞMANDIR. Peki, sözün en güzeli, en doğrusunun kimin sözü olduğunu söylüyor Allah Kuran da? Onu hatırlayalım şimdide.

SÖZ BAKIMINDAN, ALLAHTAN DAHA DOĞRU KİM VARDIR! (Nisa 87)

ALLAHTAN VE ONUN AYETLERİNDEN SONRA, HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Casiye 6)

Aramızda, Allah ın sözünden daha doğru söz arayanlar, bulduğunu zannedenler ancak kendilerini aldatırlar. Ben Kuran a iman eden Kuran Müslüman ı olarak yalnız Rabbime güveniyorum. ALLAH IN ELÇİSİ DE YALNIZ, RABBİMİZE GÜVENMİŞTİ. Ama Kuran Müslümanlığı sapıklıktır diyenlerin, Allah ın bu uyarılarına aldırış etmeden, Allah ın sözü gibi güvendikleri velilerinin, şeyhlerinin sözleri de Allah ın sözü gibi güvenilirdir diyorlarsa, onlara ancak şunu söyleyebilirim. ALLAH IN HUZURUNDA GÖRÜŞECEĞİZ. BENİM REHBERİM, GÜVENDİĞİM TEK KAYNAK KURAN DIR, ŞAHİDİM, HZ. MUHAMMETTİR. HİDAYETE ERDİRİLENLERDEN OLMAK İSTİYORSAK, UYACAĞIMIZ SÖZ ALLAH IN SÖZÜ, OKUYACAĞIMIZ KİTAP YALNIZ KURAN OLMALIDIR.

Zümer 18: SÖZÜ DİNLEYİP DE ONUN EN GÜZELİNE UYANLAR VAR YA, İŞTE ONLAR ALLAHIN HİDAYETE ERDİRDİĞİ KİMSELERDİR. İşte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir. (Diyanet meali

Şuara 78: O, BENİ YARATAN VE BANA DOĞRU YOLU GÖSTERENDİR. (Diyanet meali)

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK


https://kuranadav...press.com/

https://twitter.c...RANA_DAVET

http://www.hakyol...

https://www.faceb...anadavet1/

https://hakyolkur...gspot.com/
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
ADİYAT SURESİ 6. AYET. İNSAN RABBİNE KARŞI ÇOK NANKÖRDÜR. Din Bilgileri 1 02-10-2021 17:07
ALİ İMRAN 173. AYET. ALLAH BİZE YETER. O NE GÜZEL VEKİLDİR. Din Bilgileri 1 04-09-2021 12:31
AHZAB SURESİ 21. AYET. ALLAHIN RESULÜNÜN BİZLERE ÖRNEK OLUŞUNU, DOĞRU ANLAYIP ÖRNEK ALABİLİYOR MUYUZ Din Bilgileri 1 01-05-2021 11:44
ZÜMER SURESİ 45. AYET DEN DERS ALMAYANLAR, MAHŞER GÜNÜ HİÇ HESAP ETMEDİKLERİ SÜRPRİZLE KARŞILAŞACAKL Din Bilgileri 1 06-04-2021 11:29
SEBE SURESİ 23. AYET. ŞEFAAT KONUSUNDA ÇARPITILAN, TAHRİF EDİLEN BİR BAŞKA AYET. Din Bilgileri 1 31-03-2021 11:56
NewFusioN by HaYaLeT 39,147,135 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!