Temmuz 08 2020 06:40:44
Konu Yazarı : halukgta
Konu ID : 7119
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 689 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » YÜCE DİNİMİZ İSLAM » Din Bilgileri
GÜNÜMÜZDE BİZLERİN, EBU CEHİL İN HATASINA DÜŞTÜĞÜMÜZÜN, FARKINDA BİLE DEĞİLİZ.
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

29-01-2020 14:24
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
GÜNÜMÜZDE BİZLERİN, EBU CEHİL İN HATA...
Kullanıcı Avatarı

halukgta
Saygın Üye


Mesaj Sayısı: 311
Katılım Tarihi: 27.03.12
İl / İlçe: Balıkesir
Yaş : 62

Uyarı seviyesi 0
Bizler tıpkı cahiliye toplumunun yaşadığı dini yaşadığımızın, zerre kadar farkında değiliz. Kuran ı anlayarak ve düşünerek okumadığımız içinde, onların yaptığı yanlışların aynısını, ne yazık ki bizlerde yapıyoruz. Çünkü bizleri Kuran ın anlamını bilmeden okumaya teşvik ettiler de ondan. Yaptığımız yanlışların farkında olmadığımıza küçük bir örnek vermek istiyorum, aklını zerre kadar kullanan, bu yanlıştan dersler alacaktır. Bakın bir arkadaşımız neler söylüyor, kendi izlediği yolun doğruluğundan emin olarak.

ZAMANINDA EBU CEHİLİN BAŞINI ÇEKTİĞİ MÜŞRİKLER RASULULLAH A NASIL DÜŞMANSA, ŞİMDİ HADİS İNKÂRCILARI DA, RASULULLAH A HALA DÜŞMANDIR.

Sanırım bu arkadaşımız, Ebu Cehilin yani cahilliğin babası ismi verilmiş bu şahsın, neden bu isimle anıldığının farkında değil. Ebu Cehil Allah ın elçisinin getirdiği, tebliğ ettiği Kuran a inanmayan Kitap ehlinde bir şahıs. Müslümanlara savaş açmış, onlarla savaşan kitap ehlinden. Peki, kitap ehlinin özellikleri neydi? Burası çok önemli, eğer bilmiyorsak, aynı yanlışları bizlerin yapması da kaçınılmaz olacaktır. Bu zat, Müslümanlara öyle bir düşmandı ki, daha önce Allah ın gönderdiği kitaba inandığını söylediği halde, atalarının rivayet inançlarını ön plana çıkartan ve adeta Allah ın sınırlarının ötesine taşarak bir inanç yaşayan kişiydi. Onun içinde tüm kitap ehlinin yaptığı yanlışları oda yapıyordu.

Ebu cehil Ehli kitap tan olduğu için, bunların en önemli özellikleri ve Peygamberimizin getirdiği kitaba inanmamalarının en önemli nedeni, Allah ın elçisi YALNIZ KURAN A İMAN ETMELİSİNİZ dediğinden dolayı, getirdiği kitaba yani Kuran a iman etmiyorlardı. Çünkü atalarının rivayet ve sanı inançları, Allah ın daha önce indirdiği kitapların önüne geçmişti.

Demek ki zamanın Ebu Cehili ve kitap ehlinin peygamberimize düşman olmalarının asıl nedeni, onları atalarının rivayet inançlarından uzaklaşmalısınız, yalnız Kuran a sarılmalısınız dediği için kabul etmiyorlar ve düşman oluyorlardı. Birkaç örnek verelim.

KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KITABI, SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU? (Ankebut 51)


O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA, HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Araf 185)


ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (casiye 6)

Gelelim günümüze ve O arkadaşımızın, hadis inkârcıları dediği kişileri Ebu Cehile benzetmesi konusuna. Sizce Allah ın elçisi, cahiliye toplumuna, Karşınızda okuduğum Kuran size yetmiyor mu, Kuran dan, Allah ın sözünden sonra hangi söze inanacaksınız diye uyardığı toplumdan, günümüzde aynı yanlışları tekrar edip şu sözleri söyleyenler mi Peygamber düşmanı olur, yoksa Kuran ın dışından rivayet edilen her sözü kabul etmeyen, Kuran ın onayını arayanlar mı Peygamber düşmanı olur, lütfen çok değil biraz düşünelim. Bakın günümüzde neler söyleniyor.

KURAN ÖZET BİLGİ VERİR, HER BİLGİ YOKTUR. PEYGAMBERİMİZİN RİVAYET HADİSLERİ OLMASAYDI, KURAN KAPALI KALIRDI. RİVAYET HADİSLER VE DİN ULEMALARI ATALARIMIZIN YÜZLERCE YILDIR UYDUKLARI FIKIH DA, DİNİN ASLİ UNSURUDUR HER MÜSLÜMAN UYMAK ZORUNDADIR. DEMİYORLAR MI?

Bu sözleri söyleyenlerin, Ebu Cehilden, cahiliye toplumu kitap ehlinden ne farkı var. Kitap ehli o gün Peygamberimize inanmamışlar, bugünde inandığını söyleyenlerin bir kısmı, Allah ın elçisinin asla söylemesi mümkün olmayan sözleri/hadisler, sırf atalarının rivayet inancını yaşayabilmek adına, Allah ın elçisine iftira atarak söyletmeye çalışıyorlar. Yüzlerce ayet için, bu ayetlerin hükmü kalmış, nesih edilmiş ya da bu ayetler bize değil, kitap ehline hitap ediyor, siz Kuran ı anlayamazsınız veli kişiler anlar, gerçek İslam ı hadislerden anlarız diyorlar. Bu düşüncenin Ebu cehil ve cahiliye zihniyetinden hiçbir farkı yoktur.

Bu durumda eğer bir Müslüman , Allah yalnız Kurân ın ipine sarılın, Kuran ın sınırlarını aşmayın, emin olmadığınız bilginin ardına düşmeyin, çünkü sizleri Kuran dan hesaba çekeceğim emrine uyuyor ve BANA YALNIZ KURAN YETER, ALLAH IN RESULÜNEDE YALNIZ KURAN YETMİŞ VE ÜMMETİNE YALNIZ KURAN İLE HÜKMETMİŞTİR diyorsa, işte bu gerçek Müslüman dır, Allah ın resulünün yolunda gidiyordur. Bunun tam tersini söylüyor da, Kuran ile yalnız İslam yaşanmaz, Peygamberimizin rivayet hadisleri de var, onlar olmadan Kuran anlaşılmaz diyorsa bir Müslüman, Allah ın elçisine iftira eden, Allah ın kitabına şirk koşarak Müşrik olmuş demektir. İşte bunlar asıl, EBU CEHİL NESLİDİR.

Allah Yusuf suresi 106. ayetinde, bakın tüm iman ettim diyenleri nasıl uyarıyor ve nasıl bir hata içinde olduklarını söylüyor. ONLARIN ÇOĞU ALLAHA ANCAK ORTAK/ŞİRK KOŞARAK İNANIRLAR. Ne yazık ki bu yanlışımızın farkında değiliz. Kitap ehlide ya Allah ın gönderdiği elçileri ilahlaştırdı, ya da kendilerine veliler edinip, Allah ın gönderdiği kitapların dışına çıktı. Bizlerde Kuran ı rehber alamadığımız için aynı yanlışları yaptık ve bunun farkında bile değiliz. Sizlere son olarak iki ayet hatırlatmak istiyorum. Düşünen aklını kullanan, Allah ın kitabıyla yetinen, şirk koşmayan, Allah ın uyarısından çok şeyler anlayacaktır.

Şura 9: Yoksa ONLAR ALLAHTAN BAŞKA DOSTLAR MI EDİNDİLER? HÂLBUKİ GERÇEK DOST ALLAHTIR. O, ölüleri diriltir. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir. (Diyanet meali)


Şura 10: HAKKINDA AYRILIĞA DÜŞTÜĞÜNÜZ HERHANGİ BİR ŞEYİN HÜKMÜ ALLAHA AİTTİR. İşte bu, Rabbim Allahtır. Yalnız Ona tevekkül ettim ve ancak Ona yöneliyorum. (Diyanet meali)


Ne yazık ki bizler, din ve iman adına güvenilecek, Allah ve Allah ın kitabının dışında öyle dostlar, veliler ve onların kitaplarını edindik ki, Allah ne emrediyorsa Allah emri diye tersini yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Hâlbuki çok açık bir şekilde ne diyordu Allah? Aranızda, dini herhangi bir konuda ayrılığa düşüp tartışıyorsanız, bu konudaki hükmü Allah vermiştir ona bakın.


Bizler Allah ın kitabına güvenmedik, çünkü her bilgi orada yazmaz diyenlere inandık. Halbuki Peygamberimiz din adına ne öğrendiyse, Kuran dan öğrendi ve ümmetine yalnız Kuran ile hükmetme görevi aldı, bunu ayetlerden anlıyoruz. Bizlere Kuran dışından öyle şeyleri, ilaveleri din diye öğrettiler ki, bunları Kuran da göremediğimizde, demek ki doğruymuş, Kuran da her şey yokmuş dedik, demeye devam ediyoruz. Hâlbuki şunu nedense düşünmüyoruz. Allah bizlere yemin ederek, kolaylaştırılmış bir kitap gönderdim, onu düşünerek oku yalnız Allah a güven ve Kuran dan sorumlusunuz diye hüküm vermişti. ZERRE KADAR DÜŞÜNEN, ALLAH IN GERÇEKLERİ İLE BULUŞACAKTIR.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


https://twitter.c...Gumustabak
https://hakyolkur...gspot.com/
http://hakyolkura...
https://www.faceb...anadavet1/
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
ENAM SURESİ 105. AYETİN, LÜTFEN FARKINDA OLALIM. Din Bilgileri 1 20-10-2019 11:53
Bakara Suresi 41-42. Ayetler Ve Günümüzde Yaptığımız Yanlışlar. Din Bilgileri 1 08-06-2018 11:12
Günümüzde Tıp Alanındaki Gelişmeler Genel Sağlık 3 24-11-2012 01:45
HAYALİ BİLE GÜZEL..!!! Alıntı Yazılar Ve Hikayeler 2 11-04-2010 12:44
FARKINDA OLMALI NSAN.. Kişisel Gelişim 2 31-03-2010 18:54
NewFusioN by HaYaLeT 27,593,782 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!