Aralık 04 2021 22:48:55
Konu Yazarı : YILDIRIM
Konu ID : 6921
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 6391 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » PAYLAŞILAN SORUNLAR » Engelli Hakları
ABD 'Li Engelliler Yasası Uygulama ve işleyişi
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

02-04-2016 15:24
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
ABD 'Li Engelliler Yasası Uygulama ve...
Kullanıcı Avatarı

YILDIRIM
Admin


Mesaj Sayısı: 3023
Katılım Tarihi: 10.01.09
İl / İlçe: Edirne
Yaş : 59
[img]http://photos.state.gov/libraries/turkey/1131523/WebVisuals/ADA_Large.jpg[/img] is not a valid Image.


ABDnin gücü, bütün vatandaşlarının yetenek, beceri ve potansiyelini kullanabilmesinden gelmektedir. ABD Nüfus Dairesinin 2012 yılında yayınladığı bir rapora göre, her 5 ABDliden biri fiziksel veya zihinsel engellidir. ABDli Engelliler Yasası (kısaca ADA) engelli nüfusun, ABDde iş, ticaret, siyaset, sanat ve sosyal yaşama tam katılımını mümkün kılmaktadır.

1990 yılında yasalaşan ADA, engelli insanlara erişim ve fırsat eşitliği sağlayarak hayata katılmalarının önündeki engelli yıktı. Engelliler Yasasının uygulanmaya başlanması yenilikleri teşvik etti, çalışan performansını arttırdı, yeni iş pazarları açtı ve katılımcı toplumun faydalarını bütün ABDlilere ulaştırdı.

BAŞLANGIÇTAKİ KUŞKULAR

Fakat ABDdeki pek çok işyeri, yerel yönetimler ve diğer kuruluşlar, ilk başta Engelliler Yasasının uygulamaya nasıl geçirileceği konusunda kuşkularını dile getirdiler. Örneğin pek çok işyeri sahibi, engelli bireyleri işe almanın işletme giderleri, ürün kalitesi ve çalışan verimliliğini nasıl etkileyeceği hakkında endişeliydi. Yasanın yürülüğe girdiği günden bugüne, bu endişelerden bazılarının geçerli olduğu görülerek, bu endişeler vergi teşvikleri ve yasal değişikliklerle giderildi. Bazı diğer kaygıların ise temelsiz olduğu yaşanarak görüldü.

ENDİŞELER VE GERÇEKLER

Endişe: Engelli insanları işe almak verimliliği ve operasyonu olumsuz etkiler.

Gerçek: Engelliler Yasası, işverenleri, iş için yeterli olmayan birini işe almaları için zorlamaz. Beceri, tecrübe veya eğitim yönünden işe uygun olmayan veya işin gereği olan temel görevleri yerine getiremeyecek olan- kişiler kalifiye sayılmadığı için Engelliler Yasasının koruması altında değildir.

Engelliler Yasası, kalifiye olmayan kişilerin işe alınması gibi bir şart getirmemekle birlikte, işin gereğini yapabilecek olan kalifiye engelli bireylerin işe alınmasının işyerlerine fayda sağladığı görülmüştür. Engelli bireyler işyerlerine farklı bir bakış açısı getirmekte, örneğin diğer engelli bireylerin ihtiyaçlarının nasıl karşılanabileceğini daha iyi tespit edebilmektedirler. Bunun sonucu olarak da yeni iş süreçleri, ürünler ve hizmet ortaya çıkmaktadır. Duyma engelli bireyler, kısa mesajla iletişimin cep telefonu kullanıcıları arasında bilfiil iletişim yöntemi haline gelmesinden çok önce bu teknolojinin öncüleri olmuşlardır.

Engelli bireyleri istihdam ederen işyerleri sadece yenilik yoluyla değil, aynı zamanda çeşitlilik yoluyla da yeni pazarlar dilimleri için çekici hale gelmektedir. 2006 yılında yapılan bir tüketici alışkanlıkları anketine göre ABDli tüketicilerin yüzde 87si engelli bireyleri istihdam eden işyerleriyle çalışmayı tercih ettiklerini belirtmişlerdir.

İşyerlerinde katılımcılığın sağlanmasını daha da teşvik etmek üzere ABD Gelirler İdaresi (IRS), her işe alınan kalifiye çalışan için işverenlere yıllık 2,400 USDye kadar vergi indirimi sağlamaktadır.

Endişe: Engelli bireylerin çalışabilme ihtiyaçlarını karşılamak pahalıdır.

Gerçek: Engelli çalışanların çoğunun, çalışabilmek herhangi bir özel ihtiyacı yoktur. 2012 yılında Job Accomodation Network (İş Uyum Ağı - JAN) tarafından yapılan bir çalışmaya göre, işyerinde uyum için yapılan düzenlemelerin yüzde 57si hiç bir masrafa yol açmamakta, geriye kalan yüzde için harcama ise genellikle 500 USD olmaktadır. Ayrıca ABD Gelirler Dairesi, engelli çalışanlar için makul düzenlemer yapan küçük işyerlerine yıllık 5,000 USDye kadar vergi indirimi sağlamaktadır. Makul düzenlemeler; mimari engellere alternatif çözümler üretilmesi merdiven yerine bir rampa yapılması gibi- veya ekran okuyucu bilgisayar programlarının temini gibi yeni araç ve gereçlerin satın alımı olabilir.

ABDli işverenler Engelliler Yasasının uygulamaya geçmesinin getirmiş olduğu diğer artılardan da faydalandılar. Aynı çalışma; bu makul düzenlemelerin yapılmasının, işyerine değer katan çalışanların iş yerinde kalmasını sağladığı, çalışan verimliliğini arttırdığı ve yeni çalışanların eğitilmesinden doğacak masrafların önüne geçtiği sonucuna varmıştır. Ayrıca işverenler, genel moralin ve üretkenliğin arttığını belirtmişlerdir.

Örnek olarak, Kuzey Carolinada faaliyet gösteren bir gıda firması, engelli bireylerin işe alımından sonra üretkenliğin yüzde 70ten yüzde 95e çıktığını kaydetmiştir. Çalışanların işten daha az ayrıldığı ve işe devamsızlıkların düştüğü görülmüştür.

Endişe: Engelli bireylere hizmet sağlamak bir işi olumsuz yönde etkiler.

Gerçek: Engelli çalışanlar için düzenlemeler yapmak gibi, engelli müşteriler için düzenlemeler yapmak da işyerleri için faydalıdır. ABD Çalışma Bakanlığı Engelli İstihdamı Politikası Ofisine göre, engelli bireyler ABDdeki en büyük üçüncü pazar dilimini temsil etmektedirler. ABDdeki 54 milyon engelliye hizmet sağlamak, bir işyerine, engelli bireylerin zaruri ihtiyaçları dışında harcayabilecekleri toplamda 200 milyar USDyi aşkın gelire erişebilme imkanı sağlamaktadır.

Örneğin ABDli büyük bir otel zinciri, Engelliler Yasasına uyum sağlayan odalar sağlamaya ve engelli bireylere hizmet vermek üzere çalışanlarını eğitmeye başladıktan sonra net gelirlerinde yüzde 260lık bir büyüme gözlemlemiştir.

Gerçek: Engelliler Yasası Neyi Güvence Altına Alır?

Yasa, 5 bölümde şunları kapsamaktadır:

Engelli bir kalifiye bireye karşı işverenlerin ayrımcılık yapmasını engeller.
Eyaletlerin ve yerel yönetimlerin toplu taşıma gibi kamu hizmetlerine erişim eşitliği sağlamasını şart koşar.
Restaurantlar, oteller ve tiyatrolar gibi genel halka açık yerlerin sunduğu ürün, hizmet ve tesislerden herkesin eşit bir biçimde faydalanabilmesini sağlar.
Telekomünikasyon şirketlerinin engelli bireylere, duyma engelliler için altyazı sağlanması gibi aynı işlevi gören hizmetleri sağlamasını zorunlu kılar.
Yasanın sağlamış olduğu haklardan yararlanmak isteyen veya bu haklardan bir başkasının yararlanmasına yardım eden kişilere karşı eylemlerde bulunulmasını yasaklar.

www.engeldegiliz.com/images/imza.jpg
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Torbadan Engelliler İle İlgili Yasa Engelli Hakları 1 01-12-2017 17:46
Engelliler İçin Yatak Merdiveni Engelli Teknolojisi 1 06-12-2016 06:13
2014 Yılında Torba Yasası İle Engelliler İçin Yapılan Yasal Düzenlemeler. Engelli Hakları 1 14-05-2014 04:21
2013 Yılı Engelliler Destek Programı (EDES) Projeleri Teklif Çağrısı Başladı Engelli Haberleri 2 27-08-2013 21:56
Biga Engelliler Derneği Lokali'nde Doğalgaz Kullanımı Başladı Engelli Haberleri 1 19-09-2012 14:03
NewFusioN by HaYaLeT 40,134,587 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!