Aralık 04 2021 22:46:26
Konu Yazarı : carmengrup
Konu ID : 6571
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 9511 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » OTOMOBİLLER ENGELLİ TEKNOLOJİSİ VE DİĞER ÜRÜNLER » Medikal Ürünler
AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE SEÇİMİ
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

26-11-2013 16:55
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE SEÇİMİ | Düzenleyen YILDIRIM 26-11-2013 22:55
Kullanıcı Avatarı

carmengrup
Yeni Gelen


Mesaj Sayısı: 6
Katılım Tarihi: 26.11.13
İl / İlçe: istanbul
Yaş : 46

Uyarı seviyesi 0
Akülü Tekerlekli Sandalye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ;
Öncelik Aldığınız cihazdan neler bekliyorsunuz, olmazsa olmazlarınız neler, kullanmayacağınız özellikler için fazladan ücret ödemektense,sizin için en önemli özellikeri çıkarmalısınız..( akü gücü, taşıma kapasitesi, sürüş mesafesi, aydınlatma,sırt yatma özelliği, kullanıcı yaşı ve kilosu ve tabiki fiyat..)
Akülü tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellikler, aracın size uygun yapıda olmasının yanı sıra bu aracı yıllarca kullanabileceğinizden emin olmanızdır, teknik servis ve yedek parçasının bulunabilir olmasıdır.
İki farklı marka akülü sandalye beğendiniz, birini alacaksınız. Diyelim ki biri diğerinden daha pahalı. Ucuz olanın teknik servisi iyi değil. Pahalı olanın ise teknik servisi erişilebilir ve yedek parçası kolayca temin edilebilir. Ucuz olanı alırdım, diyenler araçları arızalanınca ne ile karşılaşacaklarını tam bilemeyecekler. Büyük ihtimalle birkaç arızada, ilk başta tasarruf ettiği paradan daha fazlasını harcayacaklar. Ucuz mal alacak kadar zengin değilim sözüne hak verecekler. Fiyat tabi ki çok önemli. Ancak satış sonrası serviste bizleri yarı yolda bırakmayacak firmaları seçmeliyiz.
Akülü sandalyemizi seçerken başka önemli unsur, engellilik durumumuza uygun olan aracı seçmektir. Hafif bir engel durumumuz varsa katlanır araçların bez oturakları bizim için yeterli olabilir. Ama daha ağır durumdaysak daha destekli kalın süngerli kaliteli bir oturak gerekebilir. Kolluk yüksekliği, sırt açısı, ayarlanabilir ayak pedal boyu gibi özellikler önemli.
Genelde yaygın olarak kullanılan tekerlek çapları Türkiye için de yeterli. Bunlar ön lastikleri 20 cm, arka lastikleri 32 cm olan modellerdir. Daha küçük çapta lastikler problem olabilir. Özellikle ön lastiklerin küçük çapta olması bizim yollar için uygun değil. Tekerlekler ne kadar büyükse sokakta o kadar rahat edersiniz. Ama dikkat, büyük lastikler (genelde siyah renk olacağından) evde, dar iç mekanlarda kullanmaya müsait değildir. Hem oraya buraya çarpar, kapılardan sığmazsınız, hem de yeri lastik izinizle kirletebilirsiniz.
Alüminyum şase akülü sandalyeler için çok avantajlı değildir. Motorsuz tekerlekli sandalyelerde kişi kendi kullandığı için sandalyenin hafif olması avantaj olabilir. Ancak akülü sandalyede elektrik motorlarıyla kullandığınız için sandalyenin ağırlığı çok önemli bir şey değil. Önemli olan şasenin dayanıklı olması. Akülü sandalye şasesi manuel sandalye şasesinden daha güçlü olmalıdır. Kaynakları ve borunun et kalınlığı, kimyasal bileşimi daha önemlidir. Alüminyum şasenin dezavantajı hammaddesinin daha pahalı olması ve de sac boru şase kadar güçlü bir şase olmamasıdır. Tek avantajı sahilde, nemli yerlerde paslanma riski yoktur. Ancak sac boru şase kaplama ve boya teknolojisi de bu riski ortadan kaldırmıştır.
Akü kapasitesi ne kadar büyükse o kadar çok süre aracı kullanabilirsiniz. Motor gücü yüksekse yüksek kapasiteli bir akü almaya dikkat edin. Kumandanızın amperajı da bir etken, yüksek amperli kumandalar dış mekanda engebeleri aşacak daha fazla gücü motorlara aktarabilirler. Ama iç mekanda kullanılacak bir akülü sandalyenin kumanda amperajı yüksek olmasa da olur.
Daha güçlü motor, daha büyük akü hiç şüphesiz daha uzun sürüşler daha bozuk yollar için elverişli. Ancak teknik servisi iyi ve hızlı, yedek parçası ucuz ve kolayca temin edilebilen markalar tercih edilmelidir.Türkiyede akülü sandalye piyasası son yıllarda oldukça genişledi. Bu konuda ithalat yapan firmalar olduğu gibi üretim yapan yerli firmalar da artık var ve bizim için artık daha fazla seçenek var.Örneğin: WOLLEX, MERİTS, BELMO, JETTY, İMÇ, VANOS EXCEL, GOLFİ, KİFAS, SİNAPS, SERMAX gibi.

[img]http://s15.postimg.org/3uo6zz9gn/cms6j2c.jpg[/img] is not a valid Image.
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Tekerlekli Sandalye SGK Ödemeleri Medikal Ürünler 4 29-01-2020 23:24
Tekerlekli Sandalye Uçak Yolculuğu Tekerlekli - Akülü Sandalyeler ve Aksesuarları 1 05-12-2013 09:42
Tekerlekli Sandalye Modelleri Tekerlekli - Akülü Sandalyeler ve Aksesuarları 1 05-12-2013 09:39
Akülü Sandalye Nasıl Kullanılmalı Tekerlekli - Akülü Sandalyeler ve Aksesuarları 1 05-12-2013 09:37
Akülü tekerlekli sandalye alımında neler gerekiyor? Tekerlekli - Akülü Sandalyeler ve Aksesuarları 2 07-03-2013 08:28
NewFusioN by HaYaLeT 40,134,529 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!