Aralık 04 2021 23:07:20
Konu Yazarı : YILDIRIM
Konu ID : 6425
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 7156 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » PAYLAŞILAN SORUNLAR » Sağlık Raporları
Engellilerin, sağlık kurulu raporu uygulamalarında en sık karşılaştığı sorunlar.
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

20-07-2013 15:12
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
Engellilerin, sağlık kurulu raporu uy...
Kullanıcı Avatarı

YILDIRIM
Admin


Mesaj Sayısı: 3023
Katılım Tarihi: 10.01.09
İl / İlçe: Edirne
Yaş : 59

Ülkemizde, Engelli Sağlık Kurulu Raporu, engelli bireylerin çeşitli hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilen temel belgedir.

Engelli sağlık kurulu raporlarının alınışı, geçerliliği, değerlendirilmesi, sağlık kurulu raporlarını verebilecek yetkili sağlık kurumlarının tespiti ile engellilerle ilgili derecelendirmelere, sınıflandırmalara ve tanımlamalara gereksinim duyulan alanlarda ortak bir uygulama geliştirmek işlemleri, 30.03.2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında yapılır.

Yönetmelik, 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu, 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ile 1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.

Engelli sağlık kurulu raporları, bu Yönetmeliğin ekinde EK-1 olarak yer alan Engelli Sağlık Kurulu Raporu Formuna uygun olarak düzenlenir.

Engelli sağlık kurulu, kişinin engel oranını belirlerken, bahse konu Yönetmeliğin ekinde EK-2 olarak yer alan Engel Oranları Cetvelini kullanır. Bulunan engel oranları, yüzde (%) olarak belirlenir ve engelli sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde rakam ve yazı ile belirtilir. (Bu cetvelde adı geçmeyen hastalık ve engeller ile bunlara ait engel oranları, fonksiyon kayıplarına göre engelli sağlık kurulunca değerlendirilerek belirlenir.) Kişinin engel oranı belirlenirken birden fazla engeli olanlar için ise Balthazard formülü adı verilen bir hesaplama şekli kullanılır, Tıkla Formüle Git !

Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından 2002 yılında yapılan,Türkiye Özürlüler Araştırması 2002 ile ülkemizdeki özürlülüğün sayısal durumu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre ülkemizde (genel nüfus 75.000.000 olarak kabul edildiğinde) 9.217.500 kişi özürlü olarak yaşamını sürdürmektedir ve bunun genel nüfusa oranı %12,29dur.

Bu bağlamda; her engellinin sadece anne ve babasını dâhil ederek yapacağımız kaba bir hesapla, Ülkemizde yaklaşık 27 milyon kişinin engelli bireylerin çeşitli hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için temel belge olarak istenen, engelli sağlık kurulu raporu uygulaması ile doğrudan ilgili olduğu görülmektedir.

Yaklaşık Ülke nüfusumuzun 1/3ünden fazla insanın doğrudan ilgili olduğu engelli sağlık kurulu raporu uygulamasında ise defalarca yapılan mevzuat düzenlemelerine ve Ülke düzeyinde örnek uygulamalar yapan sağlık kuruluşları olmasına karşın, Sitemize gelen sorunlardan, sorulardan, geri bildirimlerden, halen istenilen seviyeye gelinmediğini üzülerek görmekteyiz.

Engelliler sitesi olarak uygulamada en sık karşılaşılan sorunlar aşağıda derlenmiş olup, ilgililerin dikkatlerine ve bilgilerine sunarız.

· Sağlık kuruluşuna ulaşım zorluğu.

· Hastane içerisinde ilgili tüm poliklinikleri dolaşma zorunluluğu.

· Uzun bürokratik işlemler.

· Raporların süresi uygulamasının işlevsiz kalması, her kurumun kendi uygulamaları kapsamında tekrar tekrar yeni raporlar istemesi.

· Farklı zamanlarda farklı sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarında, engellilik oranlarında ve ağır engellilik tanımında farklılıklar olması.

· Raporların sadece başvuru esnasında istenilen kullanım amacı hususunu kapsayacak şekilde düzenlenmesi, SKR verilirken (ÖTV, vergi, cihaz, eğitim, istihdam vs.) tüm hizmetleri kapsayacak genel değerlendirmeler yapılmaması.

· Belge aslı istenmesi alışkanlığı. Tüm ilgili kurumlar tarafından elektronik ortamda raporların görülememesi, sık sık raporun aslının ibrazının istenmesi ve aslını ibraz edemeyenlerden tekrar tekrar raporlar istenmesi.

· İlgilinin talebi olmadığı durumlarda sağlık kurulu raporunun sadece bir nüshasının kişiye verilmesi.

· Tek tip form kullanılması, çocukların tanılamasına uygun (özellikle 0-3 yaş grubu) formların kullanılmaması.

· 0-3 yaş grubu engelli çocuklara engellilik oranı içeren sağlık kurulu raporları verilememesi.

· Raporlarda kişinin fonksiyonel engel durumlarının yerine, ICD 10 tanı sınıflandırmasına göre tanının karşılığı olan engel oranlarının dikkate alınması.

· İşaret dili bilen doktor ve sağlık çalışanlarının sayısının yetersiz olması.

www.engeldegiliz.com/images/imza.jpg
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Engellilerin Dikkatine ! Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 1 04-06-2020 18:15
Engellilerin ÖTV' siz Otomobil Alımında Değişiklik Özel Donanımlı Otomobiller H Sınıfı Ehliyet 3 07-12-2017 07:58
Süreli Engelli Raporu Sağlık Raporları 1 27-04-2017 04:49
Sağlık Raporu Hesaplamak İçin Baltazar Formülü İnceleme Sağlık Raporları 4 23-05-2014 22:56
Engellilerin Vergi Rehberi Engelli Hakları 1 05-05-2014 02:39
NewFusioN by HaYaLeT 40,135,162 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!