Aralık 04 2021 22:53:14
Konu Yazarı : omar
Konu ID : 6288
Konu Bilgileri
Bu Konuda 5 Mesaj Mevcut ve 16890 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » PAYLAŞILAN SORUNLAR » Sağlık Raporları
ENGELLİ RAPOR ALMAK İSTİYORUM
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

06-04-2013 12:27
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
ENGELLİ RAPOR ALMAK İSTİYORUM
Kullanıcı Avatarı

omar
Yeni Gelen

Katılım Tarihi: 06.04.13
İl / İlçe: HATAY

Uyarı seviyesi 0
BEN ASKERLİĞİMİ BİTİRDİKTEN HEMEN SONRA KKK'NIN YAPMIŞ OLDUĞU UZMAN ERBAŞ SINAVINA MÜRACAAT EDİP KAZANDIM.MÜLAKAT VE SPORU DA GEÇTİM. SAGLIK RAPORU ALMAK İÇİN ANKARA ETİMESGUT ASKERİ HASTANESİNE BAŞVURU YAPTIM.GÖZDE RENK KÖRLÜĞÜ VE BELDE EĞRİLİK VAR DİYE UZMAN ERBAŞ OLAMAZ RAPORU VERDİLER. ASKERDEN GELDİKTEN SONRA UZMANLIK OLMAYINCA GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK İÇİN DEVLET HASTANESİNE BAŞVURUDA BULUNDUM.ENGEL OLARAK BANA RENK KÖRÜ OLDUĞUMU SÖYLEDİLER.BU RENK KÖRLÜĞÜ BENİM BİR YERLERE (ASKERİYE,POLİS VB KURUMLARDA) GÖREV YAPMAMA ENGEL TEŞKİL EDİYOR.
BU VERİLEN RAPORLARLA ENGELLİ RAPORU ALABİLİR MİYİM.

06-04-2013 17:43 RE: ENGELLİ RAPOR ALMAK İSTİYORUM
Kullanıcı Avatarı

YILDIRIM
Admin

Katılım Tarihi: 10.01.09
İl / İlçe: Edirne
omar tarafından yazılan metin:
BEN ASKERLİĞİMİ BİTİRDİKTEN HEMEN SONRA KKK'NIN YAPMIŞ OLDUĞU UZMAN ERBAŞ SINAVINA MÜRACAAT EDİP KAZANDIM.MÜLAKAT VE SPORU DA GEÇTİM. SAGLIK RAPORU ALMAK İÇİN ANKARA ETİMESGUT ASKERİ HASTANESİNE BAŞVURU YAPTIM.GÖZDE RENK KÖRLÜĞÜ VE BELDE EĞRİLİK VAR DİYE UZMAN ERBAŞ OLAMAZ RAPORU VERDİLER. ASKERDEN GELDİKTEN SONRA UZMANLIK OLMAYINCA GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK İÇİN DEVLET HASTANESİNE BAŞVURUDA BULUNDUM.ENGEL OLARAK BANA RENK KÖRÜ OLDUĞUMU SÖYLEDİLER.BU RENK KÖRLÜĞÜ BENİM BİR YERLERE (ASKERİYE,POLİS VB KURUMLARDA) GÖREV YAPMAMA ENGEL TEŞKİL EDİYOR.
BU VERİLEN RAPORLARLA ENGELLİ RAPORU ALABİLİR MİYİM.

Omar Kardeşim, Renk körlüğü aşağıda kanun kapsamından çıkan veya değiştirilen kanun metni var bu metinle tekrar başvurmanı tavsiye ederim..

Engelli raporuna gelince %40 ve üzeri olmayan raporlar engelli statüsünde sayılmıyor.. engelin göz ve bel olduğu için sağlık kurulunda göz ve ortopedi % oranları ön plana çıkar rapor için 8-9 doktor muayene eder hepsi % oranlarını yazar ve kurul bu oranları BALTAZAR FORMÜLÜNE vurur o formülden çıkan sonuç engelli % sinin tespit eder ..

Baltazar Formülü Görmek için Link : http://www.engeld...ad_id=2914

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

11.09.2011 tarihli değişikle renk körlüğü ve ortopedi ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15 Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen . silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında Ortopedi bölümü onayı aranacağı bildirilmiştir.

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.
1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan renk körlüğü özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında Ortopedi bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, temel kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİTten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır. Konuya ilişkin uygulamanın detayları için tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir.

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için söz konusudur.

www.engeldegiliz.com/images/imza.jpg

08-04-2013 11:57 RE: ENGELLİ RAPOR ALMAK İSTİYORUM
Kullanıcı Avatarı

omar
Yeni Gelen

Uyarı seviyesi 0
peki ben kazanmış oldugum uzmanlık sınavında uzman erbaş olamaz raporu verildi.ben sınavdan önce 15 aylık askerligimi yapıp terhis oldum hiç bir sorun yaşamadan.yapmış oldugum askerlikde bana bir engeli olmadı yani benim anlatmak istedigim askerlik yapabiliyorumda neden uzmanlık yapamıyorum veya polislik.mahkeme yoluyla bir sonuç elde edebilirmiyim

08-04-2013 12:33 RE: ENGELLİ RAPOR ALMAK İSTİYORUM
Kullanıcı Avatarı

bertas
Elit Üye

Son Yılların Admin ve Üyesi.

Katılım Tarihi: 22.11.09
İl / İlçe: Seçiniz

Uyarı seviyesi 0
Sevgili kardeşim askerlikle ilgili hiç uğraşma polislik şansını dene.. Zira yeğenim uzman çavuşluk sınavını kazandı herşey mülakat falan tam bitti derken doktor afedersiniz taşağının tek olduğunu fark etmiş (sol yumurtalık yukarda imiş) yumurtalıktan dolayı raporu vermedi tabi çocuk sapasağlam her şeyi yerinde şükür hatta komutana damızlık alıyosanız sorunsuz çalışıyor demiş.
Neden yapamam sorusuna gelince uzman adı üstünde normal erden daha profesyonel olması gerekir ve sorumlulukları daha fazladır. Renk körlüğünü kafana takma sen normalde her rengi algılıyabiliyorsun ama karışık renkler arasında gizlenmiş bazı yeşil yada kırmızı şeyleri göremeyebilirsin... Yıldırım ağabeyin verdiği linkte durumunun yeşil kırmızı hangisinde eksiklik olduğunu görürsün ama senin yeşil kırmızı gördüğünle bizimkisi farklı değil. Geçmiş olsun kardeşim takma kafanı bu işler demekki senin nasibinde yokmuş hayırlısı olsun..

pbs.twimg.com/media/BVR0tRbCMAAKjBG.png

08-04-2013 12:59 RE: ENGELLİ RAPOR ALMAK İSTİYORUM
Kullanıcı Avatarı

omar
Yeni Gelen

Uyarı seviyesi 0
dogru söylüyorsunuz.kısmet degilmiş..yardımcı oldugunuz için çok tşk ederim..allah kolaylık versin iyi günler

Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Engelli Emekliligi Rapor Oranina Gore Calisma Yillari Engelli Emekliliği,Sosyal Kurumlar ve Sorunlarımız 2 12-09-2015 14:03
Sağlık Kurulu Rapor Örneği Sağlık Raporları 9 20-08-2013 17:44
ENGELLİ ARAÇLARIN PARK KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER Özel Donanımlı Otomobiller H Sınıfı Ehliyet 3 05-06-2013 00:10
Engelliye Farklı Rapor Uygulamasına Son Sağlık Raporları 2 13-04-2013 17:39
Talasemi Rapor Oranları Talasemi 5 08-04-2013 10:51
NewFusioN by HaYaLeT 40,134,745 Tekil Ziyaretçi  

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!