Ekim 07 2022 01:58:41
Konu Yazarı : bertas
Konu ID : 5621
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 12456 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » GENEL KONULAR » Engel Tanımayan Spor
Engelli ve Otizmli Bireyler de Spor ve Hareket Eğitimi
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

05-05-2012 18:02
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
Engelli ve Otizmli Bireyler de Spor v...
Kullanıcı Avatarı

bertas
Elit Üye


Son Yılların Admin ve Üyesi.

Mesaj Sayısı: 1471
Katılım Tarihi: 22.11.09
İl / İlçe: Seçiniz
Yaş : 50

Uyarı seviyesi 0
Hareketsiz bir yaşam tüm bireyler için ileriki yaşlarda aşırı kiloya neden olabilmekte ve kalp damar hastalıkları şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Ancak bu risk, hareketsiz bir yaşama eğilimli olan zihinsel engelli, otizmli vb çocuklar için çok daha yüksektir. Aşırı kilo ve yetersiz hareket becerileri zihinsel engelli, otizmli vb çocukların hem sağlıklarını tehlikeye atmakta hem de toplumdan soyutlanmalarına neden olmaktadır.

Sanılanın aksine, zihinsel bir engele sahip olmak beden eğitimi ve spor aktivitelerine katılmaya engel teşkil etmez. Hangi derecede zihinsel farklılığa sahip olursa olsun her çocuğun katılabileceği bir aktivite vardır. Hareket etmek, hareket becerilerini geliştirmek tüm çocukların ortak gereksinimidir ve sağlıklı gelişebilmeleri bu gereksinimlerin karşılanmasına bağlıdır.
Spor fiziksel sağlığın korunmasının yanı sıra psikolojik sağlığın korunması açısından da önem taşır. Bu açıdan ele alındığında engelli bireylerin spora gereksinimlerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Spor Aktiviteleri yolu ile çocukların hem beceri hem de olumlu davranış kazanmaları mümkün olmaktadır. Sporun en büyük avantajı bu kazanımları elde ederken çocuklara hareket etme olanağı vermesidir. Hareket etmekten doğal olarak haz olan çocuk eğlenirken pek çok öğrenme olanağı ile karşı karşıyadır. Bu süreç içerisinde beceri kazanan çocuğun iç ve dış dünyasında olumlu değişimler yaratılmış olur.

Kısacası nitelikli beden eğitimi ve spor aktiviteleri çocuklara hem keyif vermekte hem de sağlıklı olma, duygusal rahatlama, bağımsızlık, kendi kendine eğlenebilme, sosyalleşme, özgüven, iletişim kurma ve paylaşımda bulunma olanağı yaratmakta ve yaşam motivasyonunu artırmaktadır. Böylece Spor aktiviteleri bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmekte ve onlara kendilerini gerçekleştirebilecekleri sosyal bir ortam yaratmaktadır.


Yukarda sayılan hedef ve amaçlar doğrultusunda özel eğitimin bir ekip işi olduğuna inanmış farklı gelişen çocuklara kaliteli ve nitelikli bir spor programı oluşturmak adına, deneyim ve bilgi birikimlerini bir araya getirmiş Özel Eğitim Öğretmeni, Beden Eğitimi Öğretmeni ve Psikologdan oluşan bir ekiple amaçlar için çalışılmalıdır. Ancak bu sayede çocukların bireysel farklılıkları göz önüne alınarak spor bireysel eğitim programlarının oluşturulması, gerek motor becerilerinin gerekse iletişim becerilerinin artırılarak doğru kazanımlar elde ederek yaşama katılmalarının sağlanması mümkündür. Bu sayede toplumun dikkatini bu çocuklara çekerek olumsuz tutum ve davranışların değiştirilmesi ve çevresel farkındalığın artırılması ve normal insanlarla iletişim olanaklarının artırılması da hedeflenmelidir.Saygılarımla...Sadi Volkan ERENCAN / İzmir

Engelli Birey Spor Uzmanı / Otizm Yaşam Lideri

İletişim :

http://www.facebo...an.erencan

pbs.twimg.com/media/BVR0tRbCMAAKjBG.png
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Engelli Raporunda İndirim Engelli Hakları 1 27-04-2018 18:45
2018 Engelli Maaşı ve Evde Bakım Parası ? Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 2 18-01-2018 17:19
Engelli Maaşlarında, Artık Sadece Engellinin Gelirine mi bakılacak? Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 1 27-04-2017 05:05
Süreli Engelli Raporu Sağlık Raporları 1 27-04-2017 04:49
Engelli Calisanlarin Vergi indirimi Engelli Emekliliği,Sosyal Kurumlar ve Sorunlarımız 1 11-01-2016 00:12
NewFusioN by HaYaLeT 46,979,427 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!