Aralık 04 2021 22:00:39
Konu Yazarı : YILDIRIM
Konu ID : 4625
Konu Bilgileri
Bu Konuda 1 Mesaj Mevcut ve 6106 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » PAYLAŞILAN SORUNLAR » Sağlık Raporları
Özürlü Sınıflandırmasında Saçmalık
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

21-09-2011 04:31
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
Özürlü Sınıflandırmasında Saçmalık
Kullanıcı Avatarı

YILDIRIM
Admin


Mesaj Sayısı: 3023
Katılım Tarihi: 10.01.09
İl / İlçe: Edirne
Yaş : 59
Sınıflandırma başlıklı İkinci Bölüm'de belirtildiği gibi yönetmeliğin hazırlanmasında İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması esas alınmıştır.[1] Başvurulan sınıflandırma sistemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan International Classification of Functioning, Disability and Health[2] başlıklı model olup, T.C Başbakanlık Özürlüler İdaresi Tarafından Türkçe'ye Fonksiyonlara Göre Uluslararası Sınıflandırma Sistemi (International Classification of Functioning)[3] ya da İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması (International Classification of Functioning, Disability and Health)[4] olarak çevrilmiştir.

Fakat burada altı çizilmesi gereken önemli bir ayrıntı vardır. Sakatlık veya hastalık sonucu en az %40 oranında işgücü kaybı oluştuğunu, yukarıda adı geçen yönetmeliğe uygun olarak alınmış bir resmi sağlık kurulu raporuyla belgelemek demek, Maliye Bakanlığı'nın bu raporu aynen kabul edeceği anlamına gelmez; yani bu rapor maliye açısından kişiyi sakat statüsüne dahil etmesi için yeterli değildir. Maliye, Defterdarlık veya vergi dairesi aracılığıyla işgücü kaybı oranının tescili için kendisine gelen başvuruları ayrıca değerlendirmekte, ve o rapora bakarak bir işgücü kaybı oranı belirlemektedir. İşte aslolan oran da hastane raporu değil, Maliye'nin belirlediği bu nihai orandır.

Örneğin %60 oranında bir raporla Maliye'ye başvuran bir kişi için Maliye %39 işgücü kaybı oranı verebilmekte ve kişinin sakat statüsüne dahil olamamasına sebep olabilmektedir.

Ayrıca bu oranın %67 olması halinde, kişi maluliyet kategorisine dahil edilmektedir. Ve bu kişiler malulen emeklilik şartlarını tamamladıklarında çok daha kısa sürede emekli olabilmektedirler.


Burada TIP Uzman Dr. larının verdiği % oranı Esas alınmıyor Maliye Bakanlığı uzman Dr. muş gibi giden rapora bakıp yok arkadaş bu engelli-özürlü-sakat değil olamaz diyor oranı düşürebiliyor ve buda nihai karar oluyor.

Bu çok saçma bir durum hadi bunu Sağlık Bakalığı yapsa bir derece anlarım hiç olmazsa Sağlık Bakanlığı prof. lerden komisyon kurmuş bunu yapmış diye düşünebilirim ama sağlık ile uzak yakın ilgisi olmayan bir kurumun bunu yapması çok tuhaf.

Yapacaksan sen yapma tüm hastanelere tebligat gönder sağlık kurullarına emeklilik için vergi indirimi belgesi almak isteyen engellilere %40 ın altında rapor verin dersin sağlık kurullarıda vermez böylece Maliye Bakanlığı Avrupa' yı kendilerine güldürmez..

BİZDE BURADAN AKIL VERMİŞ OLUYORUZ Gbcw) Gbcw)

www.engeldegiliz.com/images/imza.jpg
 
Çevrimdışı
Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Özürlü Maaşı Başvurusu Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 1 17-07-2014 00:46
Özürlü Evde Bakım Hizmetleri Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 1 17-01-2013 03:22
Özürlü Aylığı (2022 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012) Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 5 04-09-2012 23:50
Özürlü (Engelli) Aylığı Nedir? Bütün Cevaplar ! Engelli Maaşı Muhtaçlık ve Evde Bakım Aylığı 4 25-07-2012 11:35
Özürlü Araçlarına Yönelik Vergi Düzenlemeleri Yeniden Ele Alınıyor Özel Donanımlı Otomobiller H Sınıfı Ehliyet 1 09-07-2012 02:57
NewFusioN by HaYaLeT 40,133,287 Tekil Ziyaretçi  


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!