Aralık 04 2021 23:32:39
Konu Yazarı : YILDIRIM
Konu ID : 3112
Konu Bilgileri
Bu Konuda 6 Mesaj Mevcut ve 11406 Kere Okundu.
Reklam
Başlığı Görüntüle
Engel Degiliz » » Bilgisayar İle İlgili Problemler/Sorunlar/Çözümler
USB Bellekten Win 7 Kurmak
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt Forum Kuralları S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

24-11-2010 22:34
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
USB Bellekten Win 7 Kurmak
Kullanıcı Avatarı

YILDIRIM
Admin

Katılım Tarihi: 10.01.09
İl / İlçe: Edirne
USB Windows

Günümüzde kullanılan minibooklar üzerinde CD veya DVD sürücüsü bulunmuyor... Bu yüzden bu bilgisayarlara Windows veya herhangi bir Linux sistem yüklemek için ya Harici DVD sürücüsü yada artık her bilgisayar kullanıcısının muhakkak sahip olduğu USB flash bellekleri kullanmak gerekiyor... Bana gelen çökmüş minibook bilgisayara yeni işletim sistemi yüklerken USB belleği kullanmayı minibook' u USB' den bot ederek açıp sistemi kurmayı denedim ve flash' ı bot diski olarak yapılandırdım... USB bellekler DVD sürücülere kıyasla daha yüksek hızlarda okuma/yazma yapabildiklerini gördüm... DVD ile 45 dakikaya yüklenen sitem USB bellek ile 15-20 dakikada kurulabiliyor... Bunun için 4 gb kapasiteli bir USB Flash Belleğe ihtiyacmız var...

www.engeldegiliz.com/dugun/USBWin.jpg

USB Belleği Hazırlamaya Başlayalım,

1. Başlat > Çalıştır' a girdikten sonra CMD yazıp ENTER' a basın... Eğer Vista kullanıyorsanız Başlata bastıktan sonra arama çubuğuna CMD yazdıktan sonra yukarıda çıkan cmd.exe uygulamasında sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştıra basın... (Şekil 1 Bakın)

www.engeldegiliz.com/dugun/S1.png
Şekil 1

2. Açılan siyah komut ekranına DISKPART yazıp ENTER' e basın...(Şekil 2 Bakın)

www.engeldegiliz.com/dugun/S2.png
Şekil 2

3. LIST DISK yazıp ENTER' e basın... LIST DISK komutundan sonra sisteminizdeki tüm diskler Şekil 3 deki gibi sıralanacak... Burada önemli olan yanlış disk numarasını seçmemek... Eğer yanlış disk seçilirse veri kaybı yaşanabilir... Örneğin, Benim 4 GB kapasiteli USB belleğim 3820 MB boyutunda Disk 5 olarak isimlendirilmiş. Sizde USB belleğinize karşılık gelen numarayı not alın... (Şekil 3 Bak)

www.engeldegiliz.com/dugun/S3.png
Şekil 3

Önemli Not: Windows XP kullanıcıları LIST DISK komutuyla USB bellekleri görüntülemede sorun yaşayabilir, bu yüzden ya USB HDD kullanın yada Vista yüklü bir makinede işlem yapın...

4. SELECT DISK DISKNO yazıp ENTER' e basın... Burada benim disk numaram 5 olduğu için SELECT DISK 5 yazıp ENTER' e basıyorum... (Şekil 4 Bak)

www.engeldegiliz.com/dugun/S4.png
Şekil 4

5. CLEAN yazıp ENTER' e basın...

6. CREATE PARTITION PRIMARY yazıp ENTER' e basın...

7. SELECT PARTITION 1 yazıp ENTER' e basın...

8. ACTIVE yazıp ENTER' e basın...

9. FORMAT FS=NTFS veya FORMAT FS=FAT32 yazıp ENTER' e basın...

10. ASSIGN yazıp ENTER' e basın...

11. EXIT yazıp ENTER' e basın...

Sistem DVDsini USB Belleğe Kopyalama

1. Windows 7 kurulum DVDnizi medya sürücünüze takın > Bilgisayarım klasörüne girin ve sürücü harflerini not alın... Örneğin, benim DVD Sürücümün harfi E USB belleğimin harfi ise J... (Şekil 5 Bak)

www.engeldegiliz.com/dugun/S5.png
Şekil 5

Önemli Not: Şekilde 1 ile işaretlenen Medya sürücüsü 2 ile gösterilen ise USB bellektir... Ayrıca mavi renk ile işaretlenmiş kısımlar ise sürücü harfleridir...

2. Komut satırı ekranına tekrar geri dönün ve DVD Sürücünüzün adını yazın... Örneğin, benim E olduğu için E: yazıp ENTER' e basıyorum... Siz kendi DVD sürücünüzün harfini yazmalısınız...

3. CD BOOT yazıp ENTER' e basın...

4. BOOTSECT.EXE /NT60 J: yazıp ENTER' e basın... Burada, sonda bulunan J harfi benim USB belleğimin sürücü harfini gösteriyor... Siz kendi USB belleğinizin sürücü harfini buraya yazmalısınız... Örneğin USB belleğinizin sürücü harfinin F olduğu var sayalım... Ozaman BOOTSECT.EXE /NT60 F: yazmalıydınız...

5. Bilgisayarım Klasöründen DVD sürücünüzü açın ve klavyeden CTRL + A komutuyla tüm dosyaları seçin ardından seçilen doyaların üzerine sağ klik ile basın ve gönder menüsünden USB sürücünüzü seçin... Kopyalama işlemi bitene kadar bekleyin... (Şekil 6 Bak)

www.engeldegiliz.com/dugun/S6.png
Şekil 6

6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın...

7. Bilgisayar açılırken ESC veya F1 (Bilgisayardan bilgisayara değiklik gösterebilir) tuşuna basarak BIOS' a girin...

8. Boot seçenekleri altından USB Sürücünüzü 1. sıraya çıkartın...

9. F10 ile kaydedip çıkın...

10. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Winodws 7 kurulum ekranı sizi karşılayacaktır...

Artık Windows 7 kullanabilirsiniz...

İyi Çalışmalar...

www.engeldegiliz.com/images/imza.jpg

25-11-2010 01:29 RE: USB Bellekten Win 7 Kurmak
Kullanıcı Avatarı

merdan
Acemi Üye

Katılım Tarihi: 13.01.09
İl / İlçe: Ağrı

Uyarı seviyesi 0
Bu süper bilgi yarın hemen deneyim sagolun.

27-11-2010 21:11 RE: USB Bellekten Win 7 Kurmak
Kullanıcı Avatarı

serap46
Saygın Üye

Katılım Tarihi: 30.01.09

Uyarı seviyesi 0
Böyle kuruluyomuymuş bunu not ettim geçen abimin dvd bozuldu verecem yapsın

30-05-2012 18:02 RE: USB Bellekten Win 7 Kurmak | Düzenleyen YILDIRIM 30-05-2012 20:00
Kullanıcı Avatarı

YILDIRIM
Admin

Katılım Tarihi: 10.01.09
Yukarıda verdiğim adımları takip ederek flash belleği hazırlayın... Başlığa bakmayın Win 7 diyor ama bütün sistemler için geçerlidir..

Flash Belleğe ISO Dosyası Yazdırmak. (Resimli).

http://www.engeld...ad_id=5691

www.engeldegiliz.com/images/imza.jpg

30-05-2012 20:32 RE: USB Bellekten Win 7 Kurmak
Kullanıcı Avatarı

future
Üye

Katılım Tarihi: 19.09.11
İl / İlçe: Adana

Uyarı seviyesi 0
Bir ara heryerde aradığım bir konuydu. Artık herkeste 4GB en az USB bellekler var, eminim çok işe yarayacaktır.

30-05-2012 23:46 RE: USB Bellekten Win 7 Kurmak
Kullanıcı Avatarı

ReNkLi
Üye

Katılım Tarihi: 28.04.12
İl / İlçe: İzmir

Uyarı seviyesi 0
Artık kim uğraşır DVD ile, teşekkürler...
Http://www.renklidizi.com

Atlanılacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
NewFusioN by HaYaLeT 40,135,949 Tekil Ziyaretçi  

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!